Parafia Potok to urokliwie położone tereny wśród lasów, na skraju Gór Świętokrzyskich i Diecezji Kieleckiej. Sercem parafii jest wieś Potok w powiecie staszowskim, w Gminie Szydłów, z kościołem farnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ponadto do parafii przynależą wsie ościenne:
- Potok Rządowy,
- Kamienna Góra,
- Księża Niwa,
- Wymysłów,
- Rudki, tu znajduje się D.P.S. z kaplicą .
- Rudki Małe,
- Głuchów Lasy,
- Stary Głuchów
- Życiny, gdzie znajduje się kaplica dojazdowa pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski.
Obecnie parafia liczy 937 wiernych.
- Odpusty parafialne: 15 sierpnia – Wniebowzięcia NMP, 4 grudnia – św. Barbary oraz 3 maja - Matki Bożej Królowej Polski w kaplicy w Życinach..
Pierwsza wzmianka o kościele parafialnym pochodzi z roku 1326 i była to najprawdopodobniej budowla drewniana. Obecny kościół murowany w stylu baroku powstał przypuszczalnie w roku 1647 lub 1648. W Słowniku Geograficznym zaś można znaleźć jako datę budowy rok 1674. Kościół niewielki, jednonawowy z krótszym i węższym prezbiterium w kształcie absydy do którego przylega zakrystia. Między prezbiterium a nawą arkada. Przy głównym wejściu znajduje się kruchta. W połowie XIX wieku do prostokątnej nawy dobudowano pięcioboczną kaplicę św. Barbary do której wchodzi się przez arkadę. W prezbiterium, zakrystii i kaplicy znajduje się sklepienie, zaś w nawie jest sufit.
Wnętrze świątyni zostało urządzone w stylu późnobarokowym, zawiera jednak elementy współczesne w wystroju – w większości wykonane przez konserwatora Andrzeja Borowskiego.
Sercem świątyni jest ołtarz główny z II połowy XVIII wieku w stylu rokoko z obrazem Matki Bożej Śnieżnej w złotej sukience i srebrnym płaszczu. Matka Boża obejmuje na nim prawą dłonią Dzieciątko Jezus, które trzyma na lewym ramieniu. Dzieciątko trzyma w dłoni Ewangelię. Obraz jest kopią wizerunku Maryi znajdującej się w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie, pierwszej w Europie i największej rzymskiej świątyni pod wezwaniem Matki Bożej. Kopia obrazu jest jednym z symboli Światowych Dni Młodzieży. Matka Boża Śnieżna jest patronką kobiet oczekujących poczęcia, ludzi dotkniętych chorobami oczu, a także sportowców i turystów. Obraz zdobią dwie pozłacane kolumny, a na zasuwie widnieje obraz wniebowzięcia NMP. W ołtarzu głównym znajdują się ponadto rzeźby św. Piotra i św. Pawła. Na ołtarzu umieszczone tabernakulum z końca XVII w.
W nawie znajdują się dwa ołtarze boczne. W jednym scena ukrzyżowania z II połowy XVIII w. w stylu rokoko, powyżej św. Izydor. W drugim obrazy św. Mikołaja datowany na koniec XVII w. oraz św. Kazimierza z końca XIX stulecia.
W dobudowanej od strony południowej kaplicy św. Barbary znajduje się ołtarz barokowy z II połowy XVII w. z obrazami św. Barbary i św. Stanisława Kostki oraz rzeźbami świętych: Augustyna, Ambrożego, Andrzeja Boboli. Ściany kaplicy ozdobione 12 pilastrami. Cennym zabytkiem w świątyni jest barokowa ambona z 1678 roku zdobiona scenami biblijnymi.
Przed bramą kościelną, nieco z boku stoi posąg Matki Bożej (1904 r.).